Як підприємець відмовився від власних працівників

08 липня 2021

Неформальна економіка і незадекларована праця обмежують можливості держави проводити сучасну соціальну політику у сферах освіти, охорони здоров’я, розвитку професійних навичок, зайнятості, соціального захисту та пенсійного забезпечення, сприяють ухиленню від сплати податків, зменшують надходження до державного і місцевих бюджетів. Як результат, страждають звичайні громадяни – через несплату податків й єдиного соціального внеску держава змушена підвищувати податки для бізнесу, щоб виплачувати пенсії, лікарняні, утримувати школи, лікарні, бібліотеки, дитячі садочки, ремонтувати дороги і освітлювати вулиці тощо.

Тому що незадекларована праця це:

• низькі пенсії;
• низька заробітна плата вчителів та медиків;
• дороги в ямах;
• відсутність підтримки держави на період локдауну.

Інспекторами праці перевірено один із розважальних закладів міста Суми. В ході перевірки виявлено 4 неоформлених працівників.

Серед них – 2 іноземці. Інспекторам праці чоловіки повідомили, що працюють в кафе. Крім того на момент інспекційного відвідування у закладі працювала дівчина, яка повідомила, що працює близько місяця, трудових договорів не укладала, працює не офіційно, за свою роботу отримує грошові кошти, про роботу домовлялась з підприємцем.

Дивує той факт, що ФОП навіть не бажає усувати порушення, так у період проведення інспекційного відвідування інспекторами був здійснений повторний вихід до закладу та встановлена ще одна неофіційно працевлаштована особа, яка повідомила, що допомагає підприємцю по роботі.

Жодних документів, які підтверджують належне оформлення трудових відносин з працівниками суб’єктом господарювання не надано, останній лише повідомив, що особи які працювали у закладі йому невідомі. Ось так легко підприємець відмовився від свого персоналу.

Для неофіційних працівників під питанням завжди залишаються здорові та безпечні умови праці, оплачувані відпустки й лікарняні. Чи допоможуть такі роботодавці у разі нещасного випадку на роботі, дадуть пільги, якщо у вас є малолітні діти? Це питання залишається відкритим.

За результатами перевірки інспекторами праці складений акт та виписаний припис щодо усунення виявлених порушень, направлено матеріали до правоохоронних органів за ст. 172 «Грубе порушення законодавства про працю» Кримінального кодексу України та ДПС.

Управління Держпраці у Сумській області звертає увагу: незадекларована праця дає роботодавцям необмежені можливості тиску на працівників та примушення їх до роботи на умовах роботодавця.

Погоджуєтеся працювати без трудового договору? Не розраховуйте на гідні умови праці та виконання усних домовленостей. Вас можуть необґрунтовано оштрафувати, звільнити без повідомлення, не заплатити лікарняні чи компенсацію в разі нещасного випадку. І не сподівайтеся на гідну пенсію у старості.

Відсутність гарантій у трудових відносинах – погані умови праці, штрафи, відсутність впевненості у завтрашньому дні та соціального захисту, і зрештою, трудова експлуатація.