logo

Контакти:

40000, м. Суми,

вул. Горького, 28-Б

Тел./факс.: (0542) 22-55-02
e-mail: 18sm@dsp.gov.ua

facebook.com/sumy.dsp

Головні новини

Вимоги до оформлення трудових відносин та встановлення компенсацій за роботи у шкідливих умовах праці обговорили Сумські підприємці

Як не потрапити у пастку підміни трудових відносин цивільно-правовими та яким чином привести назви професії, у відповідності до класифікатора професій, щоб працівник у майбутньому не втратив право на пенсію, ці та інші питання обговорили сумські підприємці у ході круглого столу за участю фахівців Управління Держпраці у Сумській області, Сумського міського центру зайнятості, Фонду соціального страхування. Участь у заході взяли представники понад 70 суб’єктів господарювання міста Суми.

Сподіваючись уникнути сплати податків та заробітної плати працівникам не менше встановленого державою мінімального рівня, деякі безвідповідальні роботодавці підмінюють трудові відносини цивільно-правовими. Подібні випадки встановлюються у ході інспекційних відвідувань підприємств інспекторами праці. 

Якими є ознаки трудових відносин між роботодавцем та працівником присутнім розповіла головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Юлія Лютова. При роботі за трудовим договором обсяг виконуваної роботи визначається у вигляді професії, спеціальності, кваліфікації чи посади, зазначено відповідно до Класифікатора професій, наголосила фахівець. Робоче місце створюється роботодавцем і він забезпечує умови праці, необхідні для виконання визначених договором робіт. Працівник підпорядковується внутрішньому трудовому розпорядку підприємства, працює відповідно до графіку чи режиму роботи, встановленому роботодавцем. Працівнику нараховується та виплачується заробітна плата в розмірі не нижче мінімальної, передбаченої законодавством.

  

Натомість особа, яка виконує роботи за цивільно-правовою угодою, планує та контролює свій робочий час самостійно. Винагорода за результат виплачується після погодження акту виконаних робіт. 

Утім громадянам слід пам’ятати, що погоджуючись на роботу на умовах цивільно-правової угоди, людина втрачає соціальний захист держави, право на оплачувану відпустку, оплату лікарняного, пенсійне забезпечення тощо.

На ряду з цим важливою темою для обговорення, яка цікавила учасників круглого столу, є приведення назв посад на підприємстві у відповідність до Класифікатора професій. Зокрема присутніх турбувало, що у разі, якщо посада, на якій працював працівник, не відповідає Класифікатору, то у такого працівника можуть виникнути проблеми під час оформлення пенсії. 

Це стосується лише випадків, коли мова йде про встановлення права працівника на пільгове пенсійне забезпечення, зауважила начальник відділу з питань експертизи умов праці Управління Держпраці у Сумській області Світлана Закорко, яка взяла участь у заході. Посада, на яку прийнятий працівник, має звучати однаково в трудовій книжці, наказі про прийняття на роботу, трудовому договорі (контракті), штатному розписі та кадрових документах.

У загальному випадку для призначення пенсії важливим є страховий стаж працівника. Він формується за рахунок сплати страхових внесків, незалежно від посади, яку займає працівник. Фахівець надала поради роботодавцям стосовно того, як запобігти ймовірним проблемам при встановленні пільгового пенсійного забезпечення для працівників, а також інших пільг та компенсацій за роботи у шкідливих умовах праці. 

Поза увагою учасників зустрічі не залишилося й питання відповідальності за порушення вимог законодавства про працю, зокрема в частині оформлення трудових відносин з працівниками. У ході круглого столу керівники та посадові особи підприємств отримали вичерпні відповіді на свої запитання та консультації фахівців державних установ.