logo

Контакти:

40000, м. Суми,

вул. Горького, 28-Б

Тел./факс.: (0542) 22-55-02
e-mail: 18sm@dsp.gov.ua

facebook.com/sumy.dsp

Головні новини

Особливості працевлаштування іноземців обговорили на Сумщині

Відповідно до Конституції України іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, мають ті ж самі права, свободи, а також обов’язки, як і громадяни України, за винятком випадків, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України. Ця гарантія також стосується і права на їх трудову діяльність. У свою чергу роботодавцю для працевлаштування такого працівника на умовах трудового договору необхідно мати дозвіл державної служби зайнятості на використання праці іноземців та осіб без громадянства.

Питання працевлаштування іноземців й осіб без громадянства, біженців та осіб, які потребують додаткового захисту, що зареєстровані в установленому порядку в державній службі зайнятості, обговорили на робочій зустрічі фахівці Управління Держпраці у Сумській області, Сумського обласного центру зайнятості та Управління Державної міграційної служби України в Сумській області.

Нажаль серед підприємств, які провадять свою діяльність на території Сумської області, є ті, що нехтують вимогами діючого законодавства, порушуючи права своїх працівників, зокрема іноземців. Протягом 2016-2018 років фахівцями Управління Держпраці у Сумській області в ході заходів державного контролю на трьох підприємствах Сумщини встановлено порушення роботодавцями трудового законодавства стосовно чотирьох іноземців. Суб’єкти господарювання, що допустили порушення були притягнені до відповідальності відповідно до статті 265 Кодексу законів про працю України.  

Заступник начальника Управління Держпраці у Сумській області Наталія Антоненко наголосила: «Кодексом законів про працю України передбачено, зокрема, що трудові відносини іноземних громадян, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях України, регулюються законодавством української держави.  Зокрема особливості прийому на роботу іноземців та осіб без громадянства визначені Законом України «Про зайнятість населення».

Слід зазначити, що документом, який підтверджує факт отримання захисту в Україні, є посвідчення біженця чи посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту.

Оформлення документів, необхідних для отримання дозволу на використання праці іноземців здійснює роботодавець, який запрошує на роботу іноземця. Порядок видачі, продовження строку дії та анулювання дозволів на використання праці іноземців та осіб без громадянства затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 8 квітня 2009р. № 322.

Цей дозвіл надає право роботодавцю тимчасово використовувати працю конкретного іноземця на конкретному робочому місці або певній посаді. Проте, слід пам’ятати, що іноземці та особи без громадянства не можуть призначатися на окремі посади або займатися певною трудовою діяльністю, якщо відповідно до законодавства України призначення на ці посади або заняття такою діяльністю пов’язане з належністю до громадянства України.

У ході наради соціальні партнери домовилися про посилення сприяння офіційному працевлаштуванню іноземців та осіб без громадянства, біженців й осіб, які потребують додаткового захисту.

Заплановано проведення спільного семінару-навчання для біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту та перебувають на обліку в Сумській області на тему: «Укладення трудового договору. Негативні наслідки працевлаштування без належного оформлення трудових відносин».

Нарада пройшла у рамках впровадження Програми зайнятості населення Сумської області на 2018-2020 роки, затвердженої рішенням сесії Сумської обласної ради від 20.12.2017, та з метою реалізації повноважень в частині здійснення державного нагляду за дотриманням законодавства про працю і зайнятість в тому числі відносно іноземців, осіб без громадянства, біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту

__________

Управління Держпраці у Сумській області вкотре звертає увагу роботодавців на відповідальність за порушення законодавства про працю у разі фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків. Посадові особи органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, фізичні особи-підприємці, які використовують найману працю несуть фінансову відповідальність у вигляді штрафу в тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення (стаття 265 Кодексу Законів про працю України).