logo

Контакти:

40000, м. Суми,

вул. Горького, 28-Б

Тел./факс.: (0542) 22-55-02
e-mail: 18sm@dsp.gov.ua

facebook.com/sumy.dsp

Значна кількість неоформлених працівників на Сумщині працює у небезпечних умовах праці

У результаті 39 інспекційних відвідувань суб’єктів господарювання, що використовують найману працю, починаючи з березня поточного року фахівцями Управління Держпраці у Сумській області виявлено 88 неоформлених працівників на 22 підприємствах. Використовуючи неоформлену працю, недобросовісні роботодавці перекладають всі ризики, пов’язані з виконанням робіт, на працівників, часто необізнаних у вимогах трудового законодавства.  

Такі роботодавці не забезпечують належний рівень охорони праці на виробництві, наявність та використання засобів індивідуального захисту, проведення інструктажів, медоглядів працівників, що сприяє виникненню нещасних випадків на виробництві. Неоформлені працівники позбавлені соціальних гарантій. Це ж стосується і виконання робіт за цивільно-правовою угодою. Вона передбачає роботу виконавця на свій розсуд і ризик та може бути укладена лише на певні види робіт, за виключенням робіт підвищеної небезпеки. 

Проблема нелегальної праці є перешкодою на шляху розвитку України, як європейської держави, особливо її актуальність зростає у теплі періоди року при збільшенні кількості сезонних робіт. Тому легалізація праці наразі являється основним напрямком діяльності Державної служби України з питань праці.

Із огляду на вище сказане Управлінням Держпраці у Сумській області проведено значну роботу в напрямку виявлення неоформлених працівників на підприємствах області. Налагоджено співпрацю в частині виявлення неоформленої праці із Сумською обласною державною адміністрацією та соціальними партнерами Держпраці: Державною фіскальною службою України, Фондом соціального страхування, органами місцевого самоврядування, правоохоронними органами. 

Лише упродовж перших днів травня поточного року Управлінням Держпраці у Сумській області виявлено 56 неоформлених працівників. З них: 20 неофіційних працівників на підприємстві, що проводить роботи по укладенню бруківки у житлових дворах обласного центру, у суб’єкта господарювання, який організовує роботи по утепленню фасадів будинків – три працівника, що працюють без укладення трудового договору.  У тому числі 12 нелегальних працівників були залучені роботодавцем до перекриття покрівель будинків. Хоча роботи на висоті не можуть виконуватися фізичними особами, а лише роботодавцями, які мають відповідний на це дозвіл та матеріально-технічну базу.

 

Нагадаємо, що статтею 265 Кодексу законів про працю України передбачена штрафна санкція за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення. 

Утім значні штрафні санкції, встановлені державою за порушення трудового законодавства, мають бути превентивним заходом для роботодавців задля уникнення фактів використання нелегальної праці. 

Із метою роз’яснення вимог трудового законодавства та з питань охорони праці фахівцями Управління Держпраці у Сумській області організовуються семінари-наради для посадових осіб підприємств. На базі Фонду соціального страхування проведено семінар для будівельних організацій міста Суми, за участю фахівців відділу нагляду в будівництві, котлонагляді, на транспорті та зв’язку й відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Сумській області, управління з питань праці Сумської міської ради. 

Також представники Держпраці ознайомили виявлених неоформлених працівників та керівників робіт із вимогами безпеки праці, правилами експлуатації обладнання, проведенням його техоглядів та випробувань,  надали поради стосовно того, як себе убезпечити при виконанні робіт, які засоби захисту використовувати.  

Слід зазначити, що суб’єкти господарювання, які використовують найману працю, можуть отримати індивідуальну консультацію фахівців Держпраці щодо працевлаштування працівників у відповідності до діючого законодавства. Днями така нарада проведена для посадових осіб ПАТ «Сумбуд». Учасники заходу обговорили основні засади трудового законодавства, розглянули конкретні випадки, в яких при оформленні працівників виникли спірні питання. 

Взагалі проблема неофіційної праці присутня в усіх сферах життєдіяльності суспільства, тож роботодавцям слід бути пильними та організовувати свою діяльність у рамках законодавства. У свою чергу працівникам варто замислитися про безпеку своєї праці.