logo

Контакти:

40000, м. Суми,

вул. Горького, 28-Б

Тел./факс.: (0542) 22-55-02
e-mail: 18sm@dsp.gov.ua

facebook.com/sumy.dsp

Корисні посилання на інші ресурси

Головні новини

Держпраці інформує жителів Сумщини стосовно регулювання часу відпочинку працівників

Конституцією України регламентовано право на відпочинок кожного, хто працює. А саме, це: надання днів щотижневого відпочинку, оплачуваної щорічної відпустки, встановлення скороченого робочого дня щодо окремих професій і виробництв, скороченої тривалості роботи у нічний час тощо. Стосовно регулювання часу відпочинку працівників проінформувала громадськість головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Сумській області Оксана Чернишова в ефірі передачі «По суті» на хвилі радіо «Слобода FM».

На кожному окремому підприємстві час відпочинку працівників регулюються правилами внутрішнього трудового розпорядку, колективним договором. Якщо роботодавцем виступає фізична особа-підприємець, то вихідні дні закріплюються у трудовому договорі. «Проте для п’ятиденного режиму роботи підприємства законодавством встановлено мінімальну тривалість щотижневого безперервного відпочинку, а саме 42 години», - зазначила головний державний інспектор. Тому загальноприйнятим вихідним днем в Україні є неділя, у той час, як другий вихідний день найчастіше встановлюється роботодавцями або субота, або понеділок. 

Стосовно роботи у вихідні дні, то фахівець наголосила, що законодавством забороняється залучати до роботи працівників у такі дні. Проте статтею 71 Кодексу законів про працю України визначено виняткові випадки, в яких із дозволу виборного органу первинної профспілкової організації підприємства допускається залучення окремих працівників до роботи у вихідні дні. У такому разі варто пам’ятати, про необхідність оформлення письмового наказу (розпорядженням) власника підприємства або уповноваженого ним органу.

Робота у вихідний день може компенсуватися, за згодою сторін, наданням іншого дня відпочинку або в грошовій формі у подвійному розмірі.

На ряду із щотижневим відпочинком працівників постає питання надання щорічних оплачуваних відпусток. Право на таку відпустку мають громадяни, які перебувають у трудових відносинах із підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, або працюють за трудовим договором у фізичної особи. Мінімальна тривалість щорічної оплачуваної відпустки за відпрацьований робочий рік (з дня укладення трудового договору) становить 24 календарних дні. Хоча деякі категорії працівників мають право на відпустку більшої тривалості. Так, наприклад, особам віком до вісімнадцяти років надається щорічна основна відпустка тривалістю 31 календарний день. 

Відкликання працівника з відпустки можливе за його згодою лише у випадках встановлених законодавством. 

Також головний державний інспектор звернула увагу слухачів на те, що на ряду із щорічною оплачуваною відпусткою працівники мають право на відпустку без збереження заробітної плати, додаткову відпустку за роботу в шкідливих умовах праці, за особливий характер праці, соціальні відпустки, тощо.

Фахівець Держпраці зазначила, що обізнаність громадян стосовно прав та обов’язків учасників трудових відносин, дозволить попередити та уникнути порушень законодавства.